Wybierz swój typ sylwetki:
1. Klepsydra (typ X)
2. Gruszka (typ A)
3. Typ Y (Trójkąt)
4. TYP I (Cegła, Prostokąt, H)
5. Jabłko (typ O)

1. KLEPSYDRA (TYP X)

Klepsydra jest typem sylwetki mocno kobiecym – wyraźnie zaznaczone są wszelkie krągłości. Jest to typ sylwetki o łagodnej, zaokrąglonej linii, wymagający jedynie podkreślenia. Klepsydra, ze względu na swoją proporcjonalność, jest sylwetką wdzięczną i wymienianą przez większość pań (i panów) jako idealna i najbardziej kobieca. Jest to sylwetka zrównoważona, proporcjonalna. Ramiona i biodra są tej samej szerokości, zaznaczona i widoczna talia. Niezależnie od rozmiaru widoczna jest równowaga między górną i dolną częścią ciała. Klepsydry tyją i chudną równomiernie. Mają także średnie lub duże piersi.

U Klepsydry przede wszystkim podkreślamy naturalne atuty: linię talii i bioder oraz kształtny i pełny dekolt. Do tego celu stosujemy odpowiedni krój, paski, odcięcia, guziki we właściwym miejscu, głębokie dekolty lub dekolty zbierające piersi, odpowiedni dobór kolorów oraz ozdób.
Jeśli jest pełniejszy brzuszek to przyciągamy uwagę do piersi, drapujemy tkaninę wokół talii, podwyższamy lekko stan, stosujemy odpowiednie zaszewki trzymające brzuszek w ryzach, odpowiednio dobieramy spódnicę, aby nie podkreślała jego krągłości, a boczne wstawki z maskującego koloru i tkaniny zbierającej również są skuteczne.
Jeśli są pełniejsze ramiona to specjalnie skrojone rękawy przykryją je i pokierują spojrzenie na dekolt. Bufki, zwężające się lub tiulowe rękawy także świetnie spełnią swoją rolę.
Przy pełniejszych udach świetnie sprawdzają się spódnice w linii A i lekko podwyższony stan oraz tuniki troszkę dłuższe od linii kroku. U większości klepsydr pięknie będą podkreślały krągłości fasony ołówkowe.
Atuty klepsydry podkreślają odcięte w talii sukienki, sukienki i spódnice ołówkowe (wyjątek! jeśli uda pod linią pośladków są dużo szersze od bioder, u klepsydr jest to rzadko spotykane, w zdecydowanej większości dotyczy typu sylwetki A), krótkie, dopasowane w talii żakiety, kopertowe bluzki i sukienki, króciutkie bolerka, wiązane płaszczyki, spódnice w linii A, spodnie i spódnice z lekko podwyższonym stanem, spodnie dopasowane lub z prostymi nogawkami (ale nie szerokie). Generalnie klepsydry najlepiej prezentują się w fasonach i krojach dość obcisłych, które będą podkreślały apetyczne krągłości, pokazywały dekolt i kuszącą linię talia-biodra.
Bardzo niekorzystne są workowate sukienki, bluzki, szerokie spodnie, dresy, bezkształtne tuniki, narzutki, duże swetry zwłaszcza o grubym splocie, kurtki puchowe a'la ludzik Michelin – podsumowując wszystkie ubrania ukrywające kształty.

Jak wygląda Klepsydra: ramiona i biodra są tej samej szerokości i wyraźne wcięcie w talii (linia klepsydry), duże lub średnie piersi, mocne uda  i zgrabne łydki lub długie, szczupłe nogi. Sylwetka może być (w zależności od wagi i wzrostu) mniej lub bardziej zaokrąglona, ale zawsze jest proporcjonalna.

Główne zadanie: podkreślenie kształtów. Sylwetki nie trzeba równoważyć, ale zawsze podkreślać wcięcie w talii i tym samym symetrię bioder. Sylwetka klepsydry lubi fasony dopasowane. Nawet przy bardziej obfitych kształtach nigdy nie wolno ukrywać czy zmieniać jej harmonijnych proporcji. Największym grzechem będzie ubranie workowatego swetra do luźnych spodni (często taki wybór podyktowany jest chęcią ukrycia brzuszka czy bardziej postawnych ud), które zamiast zatuszować „mankamenty” zniekształcą proporcje, zakryją kształty i w rezultacie będzie się wyglądało przysadzicie i na wiele większą niż jest się w rzeczywistości. Będąc Klepsydrą pamiętajmy, aby zawsze podkreślać swoje idealne proporcje, pokazując linię talia-biodra oraz akcentując biust.

NIE: luźne, workowate ubrania, które ukrywają kształty i proporcje, zbyt obcisła odzież wpijająca się i opinająca ciało, źle dobrany biustonosz, cienkie szpilki (przy większym rozmiarze)
UWAGA NA: biodrówki powodujące „wylewanie się” bioder i boczków, golfy i swetry o grubym splocie.
TAK: kroje ołówkowe, paski i odcięcia w talii, spódnice typu A, żakiety podkreślające talię, dopasowane obrania podkreślające proporcje i krągłości, głębokie dekolty, kopertowe bluzki i sukienki.

2. GRUSZKA (TYP A)
Jak wygląda sylwetka A: wyraźnie „cięższa” dolna część ciała – biodra szersze od ramion, mocne nogi na całej długości lub postawne uda i szczuplejsze łydki, słabo zarysowana talia, płaski brzuch lub zaokrąglona dolna część brzucha, mały lub średni biust i wąskie, wyraźnie drobniejsze od dolnej części ciała ramiona. Często sylwetka typu A ma o rozmiar lub dwa mniejszą górę od dołu.

Główne zadanie: równoważyć „ciężką” dolną połowę i podkreślać talię, nigdy nie poszerzać bioder i ud. Zadanie można zrealizować na kilka sposobów: 1. Uzupełnienie górnej połowy poprzez poszerzenie ramion oraz wyeksponowanie biustu i podkreślenie talii. 2. Wysmuklenie i wydłużenie nóg, ukrycie miejsca, gdzie zaczynają się nogi oraz wyeksponowanie ramion. 3. Podwyższenie stanu i uzupełnienie ramion oraz podkreślenie biustu.

Sylwetka typu A jest także sylwetką bardzo kobiecą ze względu na bujne biodra, jednak wymagającą zrównoważenia w jej górnej części. Bez względu na rozmiar najważniejsze jest zachowanie proporcji. W tym przypadku pomocne nam będą wszystkie sztuczki dodające „siły” górnej połowie, takie jak bufiaste rękawy, poduszki na ramiona, szerokie klapy marynarek, marszczone rękawy, kieszonki lub pagony na rękawach, wzorzyste i kolorowe bluzki, spora i ciężka biżuteria (jeśli jesteś drobna i niska to nie przesadzaj z „mocą” biżuterii),  żaboty i marszczenia na linii biustu, golfy i swetry z dużym splotem (jeśli jesteś puszysta i/lub twoje piersi nie są małe to te swetry nie są dla Ciebie), jasne kolory na górę. Jednocześnie musimy pamiętać o dole – tutaj obowiązują nas jednolite, ciemniejsze kolory (o minimum 2 tony ciemniejsze niż góra), brak kieszeni na biodrach (zwłaszcza prostych, które się odznaczają), absolutnie żadnych kieszeni na udach (spodnie militarki odpadają), żadnych spodni 3/4 czy 7/8 lub biodrówek, spodnie tylko w pełnej długości z normalnym stanem lub bardzo krótkie (pod żadnym pozorem nie można skracać nóg), spódnice w linii A z gładkich, niezbyt ciężkich tkanin, bez plis, zaszewek, kontrafałd (jeśli masz mocniejsze nogi to spódnica powinna kończyć się tuż za kolanem pokazując zwężenie łydki i jej najszczuplejszą część), buty najlepiej na obcasie bez zapięcia na kostce, do tego rajstopy w kolorze lub tonacji takiej jak buty.
W przypadku sylwetki typu A możemy także zmienić proporcje podwyższając stan i podkreślając linię pod biustem – jest to rozwiązanie idealne przy większym brzuszku i krótkich nogach. Świetnie sprawdzą się tuniki lub sukienki w stylu empire luźno puszczone, kończące się za kolanem (tylko nie z lekkich, zwiewnych, oblepiających ciało tkanin). Góra z bufkami i pięknym dekoltem. Jeśli twoje uda nie są dużo szersze od bioder to sprawdzą się także kroje ołówkowe – przy czym trzeba pamiętać o obowiązkowym poszerzeniu ramion i wyeksponowaniu biustu.
Jeśli masz sylwetkę typu A to najważniejszym zadaniem jest nie poszerzanie dołu i nie skracanie nóg. Dlatego nie wybieraj obcisłych rurek, do tego biodrówek, długich, szerokich spódnic  zaczynających się poniżej linii talii, spódnic z falbanami, ozdobami, cekinami czy ze świecących tkanin. Pamiętaj, że buty na obcasie dobrze wydłużają nogi, ale ważne jest aby były głęboko wycięte i na dość solidnym obcasie. Unikaj klockowatych fasonów, wąskich koturn, cienkich szpilek i uważaj na platformy (pomimo tego, że wysokość obcasa dobrze „wyciąga” nogi, to jeśli masz masywne łydki ich napięcie powoduje, że wyglądają na jeszcze większe) - noś je tylko do spódnic i spodni przykrywających najszerszą część łydki. Natomiast na górę zakładaj krótkie marynarki, żakiety i bolerka w żywych, jasnych kolorach, mogą być ze świecących tkanin, z ozdobami, masywnymi broszami, możesz oplatać się obszernymi szalami, poszalej z odważnymi, dużymi wzorami, pamiętaj o dużych klapach przy płaszczach i marynarkach. Jeśli chodzi o dodatki to nie noś przepastnych toreb przewieszanych przez ramię, zwłaszcza jeśli są kolorowe i spoczywają na biodrze (takie torebki są bardzo wygodne, ale albo mocno zredukuj wymiary, postaw na czerń lub ciemny, jednolity kolor i skróć albo mocno wydłuż pasek). Nie noś także pasków, a zwłaszcza ozdobnych, na biodrach – pamiętaj to bardzo skraca nogi.

NIE: skracanie nóg (spodnie biodrówki, 3/4, 7/8, buty z zapięciem w kostce), spódnice bombki, plisowane, falbaniaste spódnice, krój syreny, wszelkie ozdoby na biodrach i udach, odstające kieszenie, spodnie militarki, długość bluzek i narzutek do pół biodra (albo krótkie, albo za linię kroku), buty na cienkiej szpilce, wąskiej koturnie, botki do kostek, wzorzyste doły przyciągające wzrok, spodnie obciskające uda i biodra i luźno puszczone na łydkach, źle dobrany biustonosz,

UWAGA NA: płytkie dekolty zmniejszające biust, zbyt ciężkie i grube obcasy, drobny wzorek na bluzkach i żakietach, kroje ołówkowe przy szerszych udach niż biodrach

TAK: bufki, żakiety o szerokich klapach, paski i odcięcia podkreślające talię, podwyższony stan (przy krótszych nogach), spódnice w kroju A (ale bez plisów, falban i absolutnie nie ze sztywnych materiałów), wzorzysta góra


3. TYP Y (zwana także TRÓJKĄTEM)

Jak wygląda sylwetka Y: wyraźnie bardziej rozbudowana górna część ciała, z szerokimi ramionami, dużym lub średnim biustem, nieznacznie zarysowana talia lub jej brak, wąskie biodra, długie nogi. W sylwetce typu Y górna część jest zawsze dominująca, często (czy to z powodu biustu czy szerokich i mocnych ramion), góra jest o rozmiar większa od dołu.

Główne zadanie: równoważyć rozbudowaną górę przez optyczne jej zmniejszenie oraz utworzenie i podkreślenie talii i bioder. Z reguły sylwetka Y ma długie nogi, których nie trzeba wysmuklać i można eksponować. Również biust jest atutem wartym zaakcentowania. Najważniejszym zadaniem jest zawsze podkreślenie (lub utworzenie) talii i linii bioder. Możemy to zrobić poprze dodanie objętości dolnej części ubierając spódnice bombki, wzorzyste tkaniny, plisy, zaszewki, falbany, baskinka, cięższe tkaniny, jasna kolorystyka, kieszenie, drapowania lub ozdoby na biodrach oraz wszelkie paski (szerokie i węższe), wiązania w talii, sukienki kopertowe, krótkie żakiety z zapięciem w linii talii, wstawki z kontrastującego koloru. Możemy także optycznie zmniejszyć ramiona i wyrównać proporcje kierując uwagę na biust stosując głębokie dekolty, ciemne żakiety z małymi klapami oraz przykuwającą wzrok biżuterię (naszyjnik lub duże kolczyki). Pamiętajmy, aby rękawy nie były zbyt obcisłe, a żakiet nie miał żadnych poduszek. Niewskazane są także bluzki z obfitymi żabotami, duże klapy marynarek i płaszczy, zwłaszcza z połyskliwych materiałów lub z ozdobami.

Sylwetka typu Y jest o tyle wdzięczna, że nawet przy bardziej puszystych kształtach biodra i nogi pozostają dość szczupłe i nie ma wrażenia ogólnej przysadzistości postury. Sprawą problematyczną jest brak talii, a czasem także i kanciastość całej figury (chociaż z problemem kanciastości dużo częściej ma problem sylwetka typu I). Mając sylwetkę typu Y musimy zawsze pamiętać aby podkreślać talię – jest to najważniejsze zadanie, bez względu na rozmiar i ewentualne inne nasze „mankamenty” (celowo używam cudzysłów, gdyż przy stosowaniu odpowiednich sztuczek wszystko możemy przekuć na nasz atut). Przy długich nogach nie musimy podwyższać stanu, ani bać się długości 3/4 lub 7/8, czy biodrówek, jednak pamiętajmy aby niepotrzebnie zanadto nie skracać nóg, które są naszym niezaprzeczalnym walorem. Dlatego jeśli już spodnie 3/4 to do tego kozaki lub głęboko wcięte czółenka lub baleriny, a jeśli rajstopy to w kolorze lub odcieniu butów (nigdy do tych długości spodni nie zakładajcie butów z paskiem w kostce). Duży lub średni biust jest także wspaniałym atutem – pod żadnym pozorem nie spłaszczajcie go, ani nie ukrywajcie pod bezkształtnymi swetrami i bluzami. Warto zainwestować w dobrze dobrany biustonosz (ta rada zresztą dotyczy każdej kobiety, bez względu jaki typ sylwetki reprezentuje). Pięknie wyeksponowany biust zawsze przyciąga uwagę i odciąga wzrok od miejsc, które niekoniecznie chcemy podkreślać. Dodatkowo naszyjnik pomoże przenieść szerokie ramiona na dalszy plan. W roli tworzenia linii talia-biodra dobrze sprawdzą się spódnice w linii A (ale nie te, które służą sylwetce typu A), uszyte z cięższych i sztywniejszych tkanin – dżinsu, sztruksu, tweedu, z falbanami, kontrafałdami lub baskinką na biodrach, z zaszewkami od pasa, najlepiej podkreślone szerokim paskiem. Długość spódnicy zależy tylko od preferencji – od mini do maxi. Przy spódnicach zawsze unikamy obcisłych krojów, kroju syrena, tkanin oblepiających ciało, zwiewnych, delikatnych jak mgiełka tiuli, za to możemy poszaleć z wzorami – duże, kontrastowe wzory, jasne kolory będą idealne. Również błyszczące tkaniny, cekiny, zdobienia, przyszywane kwiaty czy koronki, marszczenia sprawdzą się bardzo dobrze. Przy doborze kolorów pamiętajmy:  na górę kolory ciemniejsze i jednolite, na dół jaśniejsze, duże wzory dozwolone. Nie zakładajmy także topów na cienkich ramiączkach, szali i chust oplatających ramiona, płytkich dekoltów i w kształcie łódki, T-shirtów nisko wyciętych pod szyją (mogą być te z dekoltem w serek) – wszystkie te ubrania poszerzają ramiona.

NIE: poszerzanie ramion (bufki, poduszki, płytkie i płaskie dekolty), wzorzysta, rzucająca się w oczy góra i ciemny dół, ciężkie naszyjniki, duże brosze, oplatanie ramion obszernymi chustami i szalami, cienkie ramiączka, klasyczne T-shirty, buty na cienkiej szpilce, brak zaznaczonej talii, źle dobrany biustonosz

UWAGA NA: przy większych rozmiarach nie dodawajmy objętości biodrom, jedynie podkreślajmy talię, zbyt opięte rękawy

TAK: kloszowane spódnice, kroje ołówkowe, spódnice w kroju A z plisami, zakładkami, falbanami, paski i wyraźne odcięcia w talii, głębokie dekolty (np. w serek lub kopertowe), wzorzyste doły


4. TYP I (zwna tekże CEGŁĄ, PROSTOKĄTEM, TYP H)

Jak wygląda typ I: jest to sylwetka proporcjonalna, ale bez zaznaczonej talii. Biodra i ramiona są podobnej szerokości, postura może być bardzo szczupła z długimi nogami lub mocna, ale zawsze brak jest wyraźnego wcięcia w pasie. Z reguły piersi są średnie i mniejsze. Może występować brzuszek, ale jest proporcjonalny do sylwetki i piersi (nie jest większy od biustu).

Główne zadanie: stworzenie talii i linii talia-biodra. Ponieważ sylwetka typu I jest proporcjonalna nie musimy nic równoważyć, ale trzeba dodać jej brakujących krągłości. Dlatego używamy wszelkich sztuczek aby utworzyć talię i wyeksponować i zaokrąglić biodra. Stosujemy wszelkiego rodzaju paski (w tym bardzo grube), wiązania, odcięcia w pasie, rozszerzane spódnice, z drobnymi plisami, małymi marszczeniami zaczynającymi się od góry lub z baskinką. Podkreślamy również biust (jeśli jest mniejszy to także optycznie powiększamy) poprzez marszczenia, zaszewki, żaboty, dość szerokie i niezbyt głębokie, zbierające piersi dekolty. Możemy poszaleć z jasnymi kolorami i wzorami w całości stroju, jednak zawsze musimy dodatkowo stworzyć talię i podkreślić biodra.

Sylwetka typu I jest dość łatwa do ubrania ze względu na jej proporcjonalność. Brakuje jej jedynie krągłości, które bez specjalnych wysiłków możemy wykreować. Pamiętajmy, że oprócz obowiązkowego utworzenia talii i linii bioder, pomocne będą wszelkie miękkie linie, czyli rezygnujemy ze szpiczasto zakończonych klap na rzecz tych o zaokrąglonych końcach, wybieramy wzory na bazie kół, elips, orientalnych łezek itp., buty z zaokrąglonymi noskami, biżuterię w kształtach owalnych i miękkich, spódnice z lżejszych tkanin lekko falujące przy nogach (zwłaszcza dotyczy spódnic w kształcie trapezu – nie sztywne). Możemy również otulać się miękko spływającymi szalami czy chustami. Jeśli wybieramy spodnie z kantem to koniecznie złagodźmy górę, na przykład: bluzką z owalnym dekoltem, marynarką z zaokrąglonymi klapami, dołem oraz wykończeniem rękawów, butami z zaokrąglonymi noskami, torebką z półokręgu.
Przy sylwetce typu I właściwie wszystkie fasony i desenie są dozwolone, ale tylko jeśli będziemy pamiętać o utworzeniu talii oraz wszelkich krągłości. Przy długich nogach możemy ubierać biodrówki, spodnie 3/4 i 7/8. Dobrze wytworzą krągłość bioder kroje ołówkowe, zwłaszcza te z lekko podwyższonym stanem i dodatkowo podkreślone kontrastującym paskiem. Wcięcie w talii podkreślą krótkie żakiety zapinane na 1 guzik na wysokości pasa, najlepiej z szerokimi klapami (pamiętajmy, aby zarówno klapy, poły jaki i końce rękawów były zaokrąglone), płaszcze jedno lub dwurzędowe (w zależności od wielkości piersi i postury) z wiązanym lub zapinanym paskiem, kurtki również muszą mieć obowiązkowy pasek. Pamiętajmy, że jeśli tworzymy wcięcie w talii za pomocą żakietu lub sweterka to nie zakładajmy spodni biodrówek z widocznym paskiem, który przeniesie talię niżej i de facto wrażenie wcięcia w talii zniknie. Jeśli tworzymy talię to konsekwentnie w tym samym miejscu, w przeciwnym przypadku nasze wysiłki zostaną zmarnowane. Nie przesadzajmy jednak z dodawaniem objętości w biodrach, nasze biodra są odpowiedniej szerokości, potrzebujemy jedynie zwężenia w talii. Dlatego wszelkie elementy poszerzające (zaszewki, plisy, marszczenia, falbany, baskinki) tylko drobne i delikatne, natomiast najważniejszym elementem garderoby będzie pasek. To on spełni główne zadanie – utworzy talię.
Przy sylwetce typu I ważne jest także podkreślanie biustu. Ładnie zaznaczony biust tworzy miękkie linie oraz wrażenie węższej talii. Dlatego warto (bez względu na rodzaj sylwetki, ZAWSZE warto) zainwestować w dobrze dobrany biustonosz, który podniesie biust i zaokrągli go. Dodatkowo dekolty zbierające, szczególnie korzystne będą w kształcie koła. Możemy także stosować odcięcie pod biustem, ale pamiętajmy wówczas, aby bluzka była dość długa i niezbyt obszerna, aby nie tworzyła worka pod biustem i bezkształtnego tułowia. Jeśli chodzi o kolory to praktycznie nie ma żadnych ograniczeń, przy wyborze wzoru skłaniajmy się ku wzorom okrągłym, miękkim.

NIE: brak zaznaczonej talii, zbytnie poszerzanie bioder i ramion, źle dobrany biustonosz, kanciaste i ciężkie buty, sztywne trapezowe spódnice, bezkształtne bluzki i sukienki

UWAGA NA: geometryczne wzory, luźne bluzki, płytkie dekolty

TAK: wyraźne odcinanie talii, kroje ołówkowe, głębokie dekolty, drapowania w biuście, krótkie żakiety z zapięciem pod biustem lub talii5. JABŁKO (TYP O)

Jak wygląda TYP O (zwany także Jabłkiem): ramiona mogą być proporcjonalne lub bardziej puszyste, biust średni do dużego, brak talii, spory brzuch (często obwód większy od obwodu piersi) dominujący całą sylwetkę, biodra proporcjonalne lub trochę węższe od ramion, płaskie pośladki, szczupłe nogi (zwłaszcza łydki). Cechą charakterystyczną Jabłka jest brzuch, spory i sprawiający największy kłopot. Według badań przeprowadzonych w UK okazuje się, że obecnie najpopularniejszą sylwetką wśród Brytyjek jest Typ O, podczas gdy w latach 60 XX w. była to Klepsydra.

Główne zadanie: utworzenie talii, dodatkowo odciągniecie uwagi od brzucha oraz zrównoważenie całej sylwetki. Efekt ten możemy osiągnąć na parę sposobów: 1. podkreślając najwęższe miejsce (z reguły jest to linia pod biustem), stosując dekolty akcentujące i uwydatniające biust oraz pokazując kształtne nogi; 2. tworząc talię (w przypadku figury typu O klasyczny pasek nie będzie odpowiednim rozwiązaniem) używając na wysokości marszczeń, grubych szarf zaczynających się tuż pod biustem, wstawek z ciemnego koloru, zaszewek korygujących lub kopertowych wiązań; 3.  odciągając uwagę od brzucha głębokim dekoltem, tworząc linię talia-biodra za pomocą spódnicy w kształcie litery A (pamiętajmy jednak aby była zapinana z boku lub z tyłu i absolutnie bez żadnych ozdób na wysokości brzucha).

Sylwetka typu O (Jabłko) ma dość duży problem ze swoim brzuchem. Jest on dominujący i naturalnym odruchem jest chęć ukrycia go w przepastnych kreacjach. Niestety, obszerne bluzki czy tuniki tylko pogarszają sprawę. Powodują, że wszelkie proporcje zostają zachwiane, a brzuch i tak jest widoczny, tylko teraz wygląda na jeszcze większy niż jest w rzeczywistości. Przy tym typie sylwetki wskazane są ubrania bliżej ciała, które tak naprawdę powodują, ze wygląda się dużo kształtniej. Oczywiście we wszystkim wskazany jest umiar – nie zakładajmy zbyt obcisłych strojów, które wżynają się w ciało tworząc boczki i wałeczki. Nie odsłaniajmy także brzucha. Optymalnym rozwiązaniem jest ubranie delikatnie przylegające, ale na tyle luźne, że nie oblepia ciała. Przy dużym, niesfornym brzuchu świetnie sprawdzi się bielizna modelująca, która weźmie go w ryzy. Jak zawsze dobrze dobrany biustonosz będzie bardzo pomocny. Zwłaszcza, że, jak żaden inny typ sylwetki, panie typu O powinny nosić głębokie, przyciągające wzrok dekolty. Najlepszym rozwiązaniem będą dekolty w karo i kopertowe. Niekorzystne będą golfy, płytkie dekolty w łódkę, płytkie okrągłe dekolty, swetry o grubym splocie, obszerne poncza, małe, krótkie cardigany (zwłaszcza zapięte), puchowe kamizelki, bezkształtne, wielkie płaszcze, puchowe kurtki a'la ludzik Michelin. Jeśli chcemy założyć narzutkę, żakiet czy inne okrycie to wybierajmy sweterki z długimi połami, niezapinane, które utworzą pionowe linie, żakiety zapinane tuż pod biustem (pamiętajmy jednaj by nie rozchodziły się na brzuchu) raczej do długości pół biodra, kurtki i płaszcze wiązane w pasie, jednorzędowe, z dużymi klapami bez rzucających się w oczy guzików. Kolory jednolite, unikajmy mocnych wzorów, jeśli dzielimy kolorystycznie sylwetkę to nigdy w poziomie (np. biała bluzka i czarna spódnica), zawsze w pionie (np. biała bluzka, czarna narzutka z długimi połami lub marynarka i czarna spódnica). Pamiętajmy o pokazywaniu zgrabnych łydek, a jeśli możemy to zakładajmy mini. Buty muszą być na stabilnym, mocnym obcasie, aby równoważyć całą sylwetkę. Spodnie i spódnice zawsze powinny być zapinane z boku lub z tyłu, tkaniny gładkie, nie zbyt ciężkie i sztywne. Jeśli dżinsy (bardzo trudno znaleźć zapinane z boku) to tylko na zamek, nie na rząd guzików, mogą być z lekko obniżonym stanem, ale w takim przypadku musimy mocno zadbać o to aby brzuch nie „wylewał się”. Niekorzystne są także spódnice i spodnie z gumką w pasie lub podwyższonym stanem. Natomiast tuniki i bluzki odcinane pod biustem są dobrym rozwiązaniem (byle nie były workowate i zbyt luźne). Także dobrze sprawdzą się bluzki z nieco obniżonym stanem.

NIE: workowate ubrania, źle dobrany biustonosz, podkreślanie brzucha (spodnie i spódnice z gumką w pasie), spodnie biodrówki z których „wylewa się” brzuch, brak linii talii (bezkształtne bluzki, swetry) lub dwie talie (żakiet tworzący linię talii i spodnie biodrówki z widocznym paskiem), buty szpilki, duże, widoczne zapięcia na brzuchu.

UWAGA NA: golfy i płytkie dekolty, poncza, rozchodzące się guziki w bluzkach,

TAK: podwyższony stan w bluzkach i sukienkach i luźno puszczony materiał, głębokie dekolty, kopertowe kroje, tworzenie talii, zapinanie z boku lub z tyłu, narzutki z długimi połami (tylko nie z lejącej się dzianiny)